Prohlížení všech typů souborů v QuickLooku

Koncept prohlížeče QuickLook je super, to se mi na Macu hodně líbí. Ve Windows jsem podobnou funkcionalitu sice měl ve správci souborů Altap Salamander, ale QuickLook funguje napříč celým systémem. A to se vyplatí.

V základu nicméně umí zobrazovat pouze omezené množství přípon. Pro další typy je naštěstí možné nahrát plugin nebo si je může zaregistrovat aplikace, která danou příponu otevírá. Pokud je v systému vhodných aplikací více, generuje náhled ta, která je aktuálně s příponou asociovaná.

Pro soubory jako README nebo .gitignore jsem ale žádný konkrétní program nastavený neměl, takže ani QL se nechytal. A nastavovat všemu otevírání například v textovém editoru se mi nechtělo. Naštěstí existuje šikovné rozšíření QLStephen, které se asociuje se všemi soubory (přesněji s generickým UTI identifikátorem public.data). Takže už můžete mezerníkem prohlížet úplně všechno. Teda skoro. V pluginu je blacklist na adresář bin a pár základních binárních přípon jako zip, lib, o atd.

Jak na to?

Stáhněte si ZIP archiv z GitHubu a obsah rozbalte do /Library/QuickLook/ (nebo ~/Library/QuickLook/ pokud chcete rozšíření zpřístupnit jen pros svůj účet). Poté z terminálu restartujte službu pomocí qlmanage -r a je hotovo.

Pro tip

Pokud chcete mít zároveň možnost označovat a kopírovat text myší ze všech souborů, použijte příkazy:

defaults write com.apple.finder QLEnableTextSelection -bool true
killall Finder

Ty změní systémovou konfiguraci a restartují Finder pro znovunačtení konfigurace. Teď už můžete v QuickLook všechno nejen prohlížet, ale i vybírat a kopírovat.