Výměna disku v Mac Booku Pro

Jak v Mac OS zapnout funkci TRIM už jsem psal dříve. Pro referenci by se hodilo zaznamenat i to, jak vlastně SSDčko do Mac Booku dostat (případně jak malé vyměnit za větší).

Kromě samotného disku potřebujete externí box do USB (může být i FireWire, máte-li takový), šroubováky Phillips #00 (malý křížový) a Torx T6 (hvězdička). Jelikož rád používám co nejméně SW nástrojů třetích stran, obejde se bez nich i tento postup.

Pokud máte v Mac Booku zapnuté šifrování File Vault, vypněte ho (System Preferences > Security & Privacy > File Vault). Na 120 GB SSD to trvalo nějakých 40 minut, předtím na klasickém 500 GB disku několik hodin.

Připojte disk v boxu a pomocí Disk Utility naformátujte na souborový systém Mac OS Extended (Journaled).

Nyní počítač restartujte a držte klávesy Cmd + R, čímž se dostanete do Recovery módu. Zde vyberte opět Disk Utility, pomocí které překopírujete obsah starého disku na nový. Zvolte záložku Restore a do políčka Source přetáhněte z levého sloupce ikonu interního disku, do Destination externě připojené SSDčko. Kopírování spustíte tlačítkem Restore. 100 GB z SSD na SSD přes USB 2.0 trvalo necelé dvě hodiny.

Po dokončení počítač vypněte a vyměňte fyzicky disky. Na spodní straně odšroubujte několik křížových šroubků a zapamatujte si, kam patří ty delší. Uvnitř povolte lišty držící disk. Tu blíže DVD mechanice vyndejte úplně, druhou stačí povolit. Následně jde disk vyklopit (jakoby kolem delší strany u vnější hrany těla MB). Po odpojení kabelu z něj přešroubujte čtyři čepy (hlava T6) na nový disk a opačným postupem vše smontujte dohromady. IFixIt radí ještě odpojit baterii, to jsem neudělal a přesto přežil.

Teď už můžete počítač zase zapnout. Pokud uvidíte nezvykle dlouho bílou obrazovku, nemusíte se jako já děsit, je to asi normální. U dalších startů už to bude jako dřív. Po zalogování proběhne nová indexace Spotlight (u mě ukazovala 55 minut) a vy můžete opět nahodit File Vault, případně zapnout TRIM, pokud jste tak už neučinili.