Obnova routerů D-Link po nezdařenám flashi firmware

Po předchozí dobré zkušenosti s modelem DIR-600 jsem si pořídil WiFi router D-Link DIR-615. Po nakonfigurování jsem se ještě rozhodl aktualizovat firmware. Na webu D-Linku jsem našel verzi 8.04 pro mou HW revizi H2, stáhnul, nahrál přes web administraci a… nic.

D-Link DIR-615

Po restartu už router nenaběhl, pouze rychle oranžově blikala power LED. Zkusil jsem vypnout a zapnout i reset do továrního nastavení (držení tlačítka reset déle než 10 sekund), což vedlo ke skoro zdařilému startu. To znamená, že router naběhl, routoval, ale nefungovala webová administrace. Prostě po zadání výchozí adresy 192.168.0.1 se nic nezobrazovalo.

Googlil jsem, googlil, až jsem vygooglil nouzový postup pro aktualizaci FW, takzvanou emergency room:

  1. nastavit IP počítače na 192.168.0.2 a připojit kabelem k routeru
  2. odpojit napájení
  3. zmáčknout reset, držet a připojit napájení
  4. držet reset dokud nezačne pomalu oranžově blikat kontrolka
  5. zadat v prohlížeči IP 192.168.0.1, kde je formulář umožňující nahrát nový FW
  6. návody doporučují použít na to Firefox, že prý jiné prohlížeče občas způsobují selhání

Zde jsem 2x (jednou přes Firefox, jednou přes Safari) opakoval pokus s originálním firmware, ale vždy bez použitelného výsledku, přesněji bez webové administrace. V tomto okamžiku jsem si řekl, že by možná stálo za to vyzkoušet nějakou neoficiální otevřenou variantu. Narazil jsem na OPEN-WRT a DD-WRT. První varianta pro mou HW revizi vyžadovala editaci zdrojáků a vlastní sestavení, druhá měla jít přímo, takže volba byla jasná.

Trochu jsem zaváhal, zda stáhnout binárku označenou jako Webflash image for first installation nebo jen Webflash image. Vyhrála ta první a asi to bylo dobře, protože tentokrát flash proběhl na první pokus úspěšně. Výchozí adresa pro konfiguraci pak byla 192.168.1.1, uživatel root a heslo admin.

Všechny možnosti nastavení jsem ještě neprozkoumal, ale je jich tam každopádně víc, než v oficiální verzi. Plus jako bonus statistiky přenesených dat, vytížení procesoru, volná paměť, uptime atd.