Kopírování textu včetně formátu je obvykle otravné

Sem tam kopíruji kus textu z webu a po vložení do editoru mu zůstane původní formátování, kterého je více či méně těžké se zbavit. Některé editory sice mají funci typu Paste special, která vloží prostý text, ale není to pravidlem. Co potom?

Při procházení nějakého fóra o Mac OS shellu a utilitách jsem narazil na zajímavou dvojici pbpaste a pdcopy. Ty vloží na standardní výstup obsah schránky, resp. načtou do ní obsah standardního vstupu. Obojí jako plaintext. No a když se propojí rourou, stane se z formátovaného textu ve schránce neformátovaný. Aby člověk nemusel kvůli pročištění schránky psát cosi do terminálu, lze na to vytvořit službu a té následně přiřadit klávesovou zkratku.

Takže jak na to:

Spusťte Automator, vlevo dole stiskněte New document a následně zvolte položku Service.

Ve výběru Service receives dejte no input, v sousedním in vyberte any application.

V levé části pomocí vyhledávacího pole najděte Run shell script, přetáhněte doprava a místo defaultního cat vyplňte pbpaste | pbcopy.

náhled služby v automatoru

Nakonec uložte přes menu File > Save třeba jako Clear Clipboard Formatting (výchozí umístění ~/Library/Services).

Služba je nyní přístupná přes horní menu AppName > General > Clear Clipboard Formatting.

Klávesovou zkratku přiřadíte v System Preferences, ikona Keyboard, záložka Shortcuts, vlevo řádek Services, vpravo pak najdete službu v sekci General. Zkratku vyberte dle libosti, já mám cmd + < (vlevo nahoře na české klávesnici).

Aby si aplikace nové zkratky všimly, je potřeba je restartovat nebo alespoň otevřít jejich menu se seznamem služeb.

Veselé vkládání.